İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Özgürlük Mücadelesine Katılan 10 Yazar

Hiç kimse yazının gücünü yok sayamaz. Başarılı bir biçimde betimlenmiş bir şiir ya da destansı bir roman, içinde yaşadığımız toplumun daha önce hiç fark etmediğimiz yönlerini ortaya çıkarabilir. Yazarlar çatışma, bunalım ve karmaşa dönemlerinde bütünleştirici bir rol oynar. İnsanların, şehirlerin ve dönemlerin hikâyelerini kaydederler ve okurlarının yeni gelecekleri ve yeni yaşam tarzlarını hayal etmelerine yardımcı olurlar.

Fakat bazı yazarlar için sadece kalemi kağıtla buluşturmak yetmez. Edebi çabalarının yanı sıra tarih boyunca mücadeleye aktif olarak katılanlar da vardır. Savaş cephelerinde çeşitli hizmetler verenler, özgürlükleri için, inandıkları ilkeler için ve vatanları için çatışanlar… Bu yazıda özgürlük mücadelesi veren on yazarı listeledik.

 

1 Samuel Beckett

Beckett, modernizm akımının öncülerinden olmasının yanı sıra İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransız direnişine katılarak Almanya’nın Fransa’yı işgalini engellemek için mücadele etti. Önceleri kurye olarak çalıştı, daha sonraları ise kendi birimi için silah depoladı. Savaşa dahil oluşunu “erkek izcilik” gibi basit bir şekilde ifade etse de aslında birçok defa Gestapo tarafından yakalanma riskini yaşadı. Roussillon adlı Fransız köyünde saklanırken akıl sağlığını korumak için yazmaya devam etti ve Watt romanı üstünde çalıştı.

 

2 George Orwell

Orwell faşizme karşı mücadele etme kararlılığı sonucunda 1937 yılında kendini İspanya İç Savaşı’nın ortasında buldu. İspanya’ya vardıktan sonra devrimci bir partiyi (Partido Obrero de Unificacion Marxista) desteklemeye başladı. Savaş boyunca birçok tehlike atlattı ve nihayetinde sol elinde felce neden olan bir kurşun boynuna saplandı. Hastaneden çıktıktan sonra karısıyla birlikte Fransa’ya gönderildi. Orada savaş deneyimlerini ve gözlemlerini anlattığı Katalonya’ya Selam kitabı üstüne çalışmaya başladı. Kitabına şöyle yazdı: “Bazı durumlarda savaşıp yenilmek hiç savaşmamaktan iyidir.”

3 Gioconda Belli

Hem bir kadın hem de Nikaragua vatandaşı olan Giocando Belli’nin hayatı devrimci mücadeleyle geçti. Nikaragua’da doğdu, Philadelphia’da eğitim gördü ve Somoza diktatörlüğüne karşı savaşmak için tekrar memleketine döndü. Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne katıldı. Bu süre boyunca ülkedeki siyasi mücadelelere katılarak ve ataerkil baskıya karşı durarak kitap, şiir ve denemeler yazmaya devam etti.

4 Subhadra Kumari Chauhan

Subhadra Kumari Chauhan, Hindistan’daki İngiliz yönetimine karşı çıkmak için edebiyatı ve aktivizmi birleştirdi. 1921 yılında Mahatma Gandhi’nin başlattığı mücadeleye katıldı. Dört çocuk annesi Chauhan mücadeleyi bırakmadı ve bu süreçte kocasıyla birlikte birçok defa tutuklandı. Zor zamanlarda da şiir ve öykü yazmaya devam etti. Eserleri birçok genci Hindistan Bağımsızlık Mücadelesi’ne katılmaları konusunda teşvik etti.

5 Agostinho Neto

Neto, Angola’nın ilk başkanı olmadan önce üç şiir kitabı yayımladı ve ülkenin Portekiz’den ayrılması için başlatılan bağımsızlık mücadelesine liderlik etti. Neto’nun hükümdarlık dönemi büyük çatışmanın sürdüğü ve on yıllar boyunca sürecek iç savaşın tetiklendiği dönem olarak bilinir. Fakat yine de Neto, Angola’nın en önemli şairlerinden biridir.

6 Rigas Feraios

On sekizinci yüzyılın önemli yazar ve düşünürlerinden olan Feraios aynı zamanda Yunan Bağımsızlık Savaşı’nın da öncülerindendir. Eserleri ülkesindeki yurttaşların coşkusunu artırırken kendisi de Yunanistan’daki yerel direnişleri destekledi ve Osmanlı İmparatorluğu’na karşı çıkan çatışmalarda ve savaşlarda savaştı.

7 Juana Manuela Gorriti

Juana Manuela Gorriti, Peru’nun Florence Nightingale’iydi. Arjantin’de doğmasına rağmen Peru ve Bolivya’yla da bağları vardı. Lima’ya taşındıktan bir süre sonra İspanyol donanması Şili ve Peru’nun limanlarına saldırdı. Feraios bu süreçte hemşire olarak çalıştı ve yaralılara yardım etti. Gösterdiği kahramanlıktan dolayı Peru hükümeti tarafından ödüllendirildi. Savaşta yaşadıklarıyla ilgili makale ve öyküler yazdı. Yazdıkları daha sonra yayımlandı. Ayrıca iki gazete kurdu (The Argentina Dawn ve The Dawn of Lima) ve etkileyici bir gazeteci oldu.

8 Patrick Leigh Fermor

BBC’nin tanımına göre harflerin ünlü adamı Fermor, “Indiana Jones, James Bond ve Graham Greene arasındaki bir kesişim”. Fermor’un ünü gezi yazısı, çeviri, senaryo gibi çok sayıda etkileyici edebi çalışmasıyla destekleniyor. Fakat Fermor ayrıca İkinci Dünya Savaşı’nda Yunan adasının Nazi işgali süresince Girit direnişine katılarak destek verdi. Bunun sonucunda çoban kılığına girerek dağlarda iki yıl boyunca yaşamak zorunda kaldı. Eserlerinin çoğunda da bu savaşta elde ettiği deneyimlerin yansımaları görülüyor.

9 Jaroslav Hašek

Hašek, Çek’in ulusal farkındalığının arttığı bir dönemde doğdu ve bu ulusal hissiyat ömrü boyunca onunla kaldı. Henüz on dört yaşındayken Prag’taki Alman karşıtı gösterilere katıldı ve daha sonra anarşist harekete katıldı. 1915 yılında Birinci Dünya Savaşı’nda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda savaştı. Eğlenceli kişiliğiyle tanınan Hašek, yönetimdeki kişileri eleştirirken de mizaha başvurdu. Altmış dile çevrilen Aslan Asker Şvayk kitabında Birinci Dünya Savaşı’ndaki bir askerin başından geçen saçma olayları anlatıyor.

10 Frantz Fanon

Fanon, Karayipler’deki Fransız kolonisi Martinique’te doğdu. On altı yaşındayken önce Dominik’e, ardından Casablanca’ya giderek Bağımsız Fransız Ordusu’na katıldı. Fransa’da savaştı ve ödüllendirildi. Savaştan sonra tıp okumak için Avrupa’da kaldı ve mezuniyetinin ardından Cezayir’deki bir akıl hastanesinde çalışmaya başladı. Savaş başladığında vahşete tanıklık eden ya da onun bir parçası olan Fransız askerlerini tedavi etti. Daha sonra Fransız emperyalizmini artık destekleyemeyeceğini fark ederek görevinden ayrıldı ve kendini Cezayir’in bağımsızlığına adadı. Yıllar boyunca ürettiği eserler onu bu bölgenin önde gelen entelektüellerinden ve sömürgecilik karşıtı teorinin öncüllerinden biri yaptı.

Kaynak Site: oggito

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir