İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Baba mirası Leonardo Da Vinci’nin kayıp eseri çktı

Rönesans döneminin en büyük sanatçısı, mucit ve gizemli resimlerin ressamı Leonardo Da Vinci’nin kayıp bir eseri keşfedildi. Milan’da 1482 – 1485 arası yapıldığı tahmin edilen esere, 15 milyon Euro değer biçildi.

Aljazeera’nin  New York Times’tan aktardığı habere göre Aziz Sebastian’ı tasvir eden çizim, Fransa’da emekli bir doktorun babasından miras kalan resim koleksiyonunu Paris’te bir müzayede evine getirmesiyle açığa çıktı.

Orta Fransa’da küçük bir şehirde yaşadığı açıklanmakla yetinilen talihli, altın kaplı tahta çerçeveli, 19 x 13 santimetre boyutlarındaki eserin kıymetinin farkında değildi.

Üzerinde eskiz çalışması yapıldığı görülen eserde, Aziz Sebastian’ın Michelange Dağı’nda, ağaca elleri arkadan bağlı bir tasviri yer alıyor.

Sol elle ve tersten yazılmış

Metropolitan Sanat Müzesi’nde sanat küratörü olan Thaddée Prate (resimde), ismi açıklanmayan koleksiyon sahibinin getirdiği eserler arasında orijinal bir Da Vinci olduğunu görünce önce gözlerine inanamadı.

55 yaşındaki Prate, ikinci bir görüş almak maksadıyla konuda uzman isimlerden birine, bağımsız aracı Patrick de Bayser’e danıştı.

Çizimi inceleyen De Bayser, sol elle yapıldığından emin oldu ve sayfanın arkasında iki bilimsel araştırma eskizi keşfetti.

Bu diyagramların mum ışığına dair çalışmalar olduğu ve Da Vinci’nin kendine has üslubuyla sol elle İtalyanca ve tersten yazıldığı tespit edildi.

 

‘Gözlerim yerinden fırladı’

Prate ve de Bayser, üçüncü bir uzmana danışmaya karar verdi. New York’ta Da Vinci’nin en geniş çaplı sergisini organize eden Carmen Bambach’a ulaştılar.

Çizimi görünce ‘gözlerinin yerinden fırladığını’ söyleyen Bambach, eserin geçmişini 20. yüzyıldan geriye izleyemediklerini fakat buna rağmen tüm kuşkuların bir kenara bırakılması gerektiğini, bunun yüzde 100 Da Vinci eseri olduğunu açıkladı.

Eserin Hamburg’daki benzerine kıyasla gölgeli çizildiğini ve arka planda dağ olduğunu belirten Bambach, “Ressamın çizim esnasındaki düşüncelerini eskizde görebiliyorsunuz. Adeta onu çalışırken seyretmek gibi” diye ekledi. (Resmin arka yüzü aşağıda)

Ulusal hazine ilan edilebilir

Dr. Bambach, eserin 1482 – 1485 arası Milan’da, şimdi Louvre’da boy gösteren “Kayaların Bakiresi” ile aynı dönemde yapıldığını tahmin ediyor. Fransa kanunlarına göre devletin bu eseri ulusal hazine ilan edip kamulaştırma hakkı var. Bu durumda eser sahibine 30 ay içinde makul bir fiyatla ödeme yapmaları gerekiyor.

Ressam, heykeltıraş, mimar ve mucit sıfatlarıyla tanınan Leonardo Da Vinci, 1452 – 1519 yılları arasında yaşadı. Da Vinci’nin birçok eseri bugün de sanatseverlerin ilgi odağı.

1994’te milyarder iş adamı Bill Gates, Da Vinci’nin “Codex Çekici” olarak bilinen ve sanatçının fikirlerini içeren not defterini yaklaşık 31 milyon dolara satın alıp tamamını taratarak dijital ortama aktarmış ve herkesin ücretsiz erişmesini sağlamıştı. Sanatçı’nın şimdiye dek en yüksek fiyatla satılan eseri, 2013’te Rus milyarder Ribolovlev’in 127,5 milyon dolara satın aldığı “Dünyanın Kurtarıcısı İsa” tablosuydu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir