İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Modern eleştiri” mi yoksa Roman’da anlatım mı?

modern-elestiri-terimleri-1

Modern Eleştiri Terimleri / Hasan Boynukara

İlk baskının  önsözünde yaptığımız bir hatırlatmayı bir kez daha yapmak istiyoruz. Bu çalışma örtüşen yönleri ve ortak noktaları olmakla birlikte bir edebiyat terimleri sözlüğü değil, eleştiri terimleri sözlüğüdür. Edebiyat terimleri sözlüğüne oranla muhtevayı anlamada karşılaşılabilecek zorluklar çalışmanın tabiatından kaynaklanmaktadır.

Şüphesiz bu tamamen bir eser değildir. Türkçe ve İngilizce kaynaklardan yer yer doğrudan çeviri, bazen Türkçe bir kaynaktan yapılan alıntı, bazen de kişisel yorumlardan oluşmuştur.

 

roman-da-bakis-acisi-ve-anlatilis0d4659bb20ca2dfa6635882ea7529c8dRomanda Bakış Açısı Ve Anlatılış / Hasan Boynukara

Roman Kuramı ve Roman Sanatı adı altında yazılmış veya hazırlanmış çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Konuyla ilgili olarak Türkçe’ye çevrilen kitapların sayısı da oldukça hürmetlicedir. Okuyucu gerektiğinde bu kitaplardan birine kolayca ulaşabilir ve kitaptaki “bakış açısı” veya “anlatım yöntemleri” bölümüne bakıp bu ihtiyacını karşılayabilir. Ancak konuyla ilgili farklı ifadelerin ve açıklamaların yapılmış olması, ister istemez bizi “tek kitapla” yetinmemeye götürmektedir. Kanımca bu türden çalışmaların hem öğrenci hem öğretici, hem de araştıcılar için önemli bir kaynak olma özelliği vardı.

BOĞAZİÇİ YAYINLARI

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir