İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İmparatorlukların Çöküşü

imparatorlularin_cokusu-270x398İmparatorlukların Çöküşü – Michael A. Reynolds

Osmanlı ve Rus imparatorluklarının çöküşü, çağdaş tarihte büyük bir dönüm noktasıdır. Bu imparatorlukların çözülmesi Birinci Dünya Savaşı’nın hem sebebi hem de sonucu olurken, milyonlarca insanın da ölümüne yol açtı. Ortadoğu ile Avrasya’nın çehresini geri dönüşsüz bir şekilde değiştiren bu çöküşün etkileri günümüzde Türkiye, Arap ülkeleri ve Kafkasya’da halen sürmektedir.

Elinizdeki kitap, iki büyük imparatorluğun birbirleriyle rekabet içinde yıkılmasını Osmanlı ve Rus arşivlerinde derinlemesine bir araştırmaya dayanarak anlatıyor. Söz konusu rekabeti karşıt milliyetçiliklerin çatışması olarak tasvir eden geleneksel anlatı bu öncü çalışmada tersyüz ediliyor ve yerine, 20. yüzyılda Osmanlı-Rus sınır bölgelerindeki tarihsel akışın anahtarı olarak jeopolitik rekabet ile yeni bir devletlerarası düzenin küresel çapta ortaya çıkışı konuluyor.

İmparatorlukların Çöküşü, Ortadoğu, Rusya ve Avrasya tarihi, uluslararası ilişkiler, etnik çatışmalar ve Birinci Dünya Savaşı ile ilgilenen herkesin ilgisini çekecek bir başvuru kaynağı.

Michael A. Reynolds, Princeton Üniversitesi Yakındoğu Araştırmaları bölümünde doçent olarak görev yapmaktadır. Özellikle Kafkasya tarihi üzerine uzmanlaşan Reynolds, ilk kitabı olan İmparatorlukların Çöküşü yanında Ermenistan, Azerbaycan ve Kürt tarihi üzerine çeşitli makaleler kaleme almıştır.

İmparatorlukların Çöküşü American Historical Association George Louis Beer uluslararası tarih ödülünü almıştır.

Michael A. Reynolds – İmparatorlukların Çöküşü
Osmanlı – Rus Çatışması ve Çöküşü 1908-1918
Çeviren: Yücel Aşıkoğlu
İş Bankası Yayını – 1. Basım – Ağustos 2016

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir