İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Harika bir kitaptı: “İslamın Güleryüzü”

Beylu Dikeçligil
Beylü Dikeçligil

ZAMAN ÜZERİNE

En az 12-13 yıl öncesinden bir kitaptan aldığım notlar elime geçti. Harika bir kitaptı: “İslamın Güleryüzü”. Tekrar okumak istediklerimden.

Yazar katolik ve aristokrat bir aileye mensup profesör bir hanım. Eva de Vitray-Meyerovitch. Fransa’da yaşıyor. Hangi alanda çalıştığını hatırlamıyorum. Hatırladığım kadarı ile Farsça da biliyordu. Bir araştırma yaparken Muhammed İkbal’in eserleri ile tanışıyor ve vuruluyor. İkbal sayesinde Hz.Mevlana’yı tanıyor. Müslüman oluyor. İkbal’in eserlerini Fransızcaya çeviriyor.

pr_01_342Yazar kitabında, sorulara cevap arayan ruhunun nasıl huzura kavuştuğunun hikayesini anlatıyordu; sımsıcacık, içten, sakin ve zarif uslupla. Hala hatırlıyorum. Ne de olsa Muhammed İkbal bir zamanlar hiç ayrılmadığım, unutulmayan ortak bir dostumuzdu. Beytepe’ye servis ile giderken, o cendere günlerinde, çok soruma cevap vermiş, yeni ufuklar açmıştı İkbal. Bir gün kimlik konusunda yazabilirsem, onun şahin üzerine yazdıklarını aktaracağım inşallah.

Karta almış olduğum not, yazarın İkbal’den aktardığı zaman üzerine sözler ile ilgili. Yüce gönüllü, güzel ahlak sahibi cesur müslümanların azınlıkta olduğu Müslüman dünyanın maddi-manevi perişan haline her zaman üzülen Muhammed İkbal yine hikmetle ve şefkatle yol gösteriyor:

“ZAMAN ALLAH’IN BÜYÜK BİR LÜTFUDUR. ZAMAN BİR YANDAN YIKIMI VE ÖLÜMÜ GETİRİYORSA DA, DİĞER YANDAN YARATMANIN VE VERİMLİLİĞİN KAYNAĞIDIR. HER ŞEYİN GİZLENMİŞ İMKANLARINI ORTAYA ÇIKARAN ZAMANDIR. ŞİMDİKİ ŞARTLARI DEĞİŞTİRME İMKANI, İNSANIN EN BÜYÜK DEĞERİ VE EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİDİR”.

Şifre “şimdiki şartlar”da saklı. Ne dersiniz?

İbrahim Hakkı Hz.’nin Tefvizname’deki “Geçmişe dalma / Müstakbele kanma / Hal ile dahi olma” mısraları bizlere, hayatın ‘şimdi’de olduğunu söyler. Hakikat ehli güzel insanların himmetleri ile zenginleşmiş bir kültürün mensubu olmak ayrıcalık. Hamdolsun.

(Kaynak: Eva de Vitray-Meyerovitch. İslam’ın Güleryüzü. 2.baskı. İstanbul: Şule Yayınları. s.35)

Not: Google taramasında, 2014 yılında kitabın yine aynı yayınevinden 14. baskısının yapılmış olduğunu görebilirsiniz. Kitap 151 sayfa. İnce ve dopdolu.

Beylü Dikeçligil Hoca’nın facebook sayfasından alınmıştır

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir