İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu kitapları almayan anne babalar canavara dönüşür!

İstanbul kitap fuarında çocuk kitaplarını da unutmamak gerekir.  Minik okurlar için Radikal kitap’dan Devrim Yılmaz beş kitap seçkisi hazırlamış…

fft1_mf28086

Ufaklık ve Canavar
Marcus Sauerman, Uçanbalık Yayınları
Hiç anne ya da babanızın canavara dönüştüğü oldu mu? Hemen hayır demeyin. Kötü ruh hallerini her yerde gösteriyor, üzüntüden en güzel fotoğraflarını bile paramparça ediyor, sanki yaşamıyormuş gibi davranıyorlarsa dikkatlice bakın. Bir canavarla karşı karşıyasınız. Korkmaya gerek yok, çünkü bu bir imdat çağrısı olup teselli zamanı gelmiş demektir. Bazen saatler süren telefon konuşmalarına, bazen soyunma kabininin önünde uzun bekleyişlere sabırla katlanmanız gerekebilir. Bol bol sarılmak, birlikte neşeli öyküler okumak, sinemaya gidip uzun gezilere çıkmak da canavarları eski hallerine döndürmek için birebirdir. Dönüşümün ne kadar süreceğini kimse bilmese de yeterince sevgi, bol ilgi ve sıkı sıkı sarılmanın çözemeyeceği hiçbir dert yoktur. Marcus Sauerman’ın sevimli üslubu ve Uwe Heidschötter’in eğlenceli çizimleriyle bir ufaklığın üzgün annesinin elinden tutuş hikâyesi.

Kardan Adam ve Küçük Kız
Evgene Trivizas, Altın Kitaplar

Erimek istemeyen kardan adam Tirtir ile sıcacık kalpli küçük bir kızın sonsuzluğa uzanan sevgi ve dostluk sözü harika bir serüvene dönüşüyor. Tirtir’in Marina’ya verdiği erimeme sözünü tutabilmesi ve sonsuza kadar birbirlerini unutmadan dost kalabilmeleri için Kuzey Kutbu’na ulaşabilmesi gerek. Coğrafya kitabının son ünitesi kadar uzakta olan Kuzey Kutbu yolu tehlikeler, tuzaklar ve inanılmaz maceralarla doludur. Ateş saçan itfaiyecilerden, altın düşmandan, hapishane kaçkınlarından kaçması gerekir bu yolda. Farklıları sevmeyenlerin kentinden, alışveriş çılgınlarının ülkesinden, Çamuristan’dan ve nice tuhaf ülkeden geçmesi de hayli zordur. Üstelik anılarını çalmak isteyen Beril Zümrütoğlu da peşindeyken. Oysa aralarındaki mesafe açılsa da sevgilerini diri tutan yegâne güçtür anıları. Tirtir cesaretiyle, tarihte iz bırakmak için adının Büyük İskender, Cengiz Han gibi bir şeyler olması gerektiğini savunan kibirli Korkusuz Süvari heykeline de tarihi bir cevap verecek. İz bırakmak için sevgi, dostluk ve umudun yeteceğine dair dokunaklı ve eğlenceli bir öykü.

Sihirli Kilim
Ayla Çınaroğlu-Mustafa Delioğlu, Doğan Egmont

Bir kilim düşünün; “Daha getirip oyuncaklarımızı yaymadan kilimin üstüne, o da ne? Güneş kocaman, güleç yüzüyle ışıl ışıl göründü gökyüzünde. Hava ısındı birden, kuşlar uçmaya başladı ve her yer bir anda rengârenk çiçeklerle donandı.” Çocuk edebiyatının usta kalemi Ayla Çınaroğlu düş kapılarını aralayarak, Anadolu kültürünün binlerce yıllık mirası kilimi dizelerine taşıyor. Çocuklar Mustafa Delioğlu’nun rengârenk çizimleri eşliğinde kilimlere dokunan desenlerin sırları ve anlamlarıyla tanışıyor, motiflerin dilinden Anadolu insanının duygu dünyasını dinliyor. Meşe, kayın, çınarlar arasında telli turnalara el sallayıp eli belinde kızlardan türkü dinlemek ve kalaylı maşrapalardan şerbet içmek için Sihirli Kilim yeter de artar bile. Hatta tehlikeli, küçük bir macera da sizleri bekliyor. Ama “korkutmasın sakın sizi, onlar bu masalın süsü.”

Uykusunu Arayan Çocuk
İrem Uşar, Günışığı

Herkes uykusunu bulup horlamaya bile başlamışken küçük kız hâlâ yatağında dönüp duruyorsa belki de uykusu onunla saklambaç oynuyordur. Öyleyse elinde feneri ve ayıcığıyla düşlerin peşine takılmak ve onu aramaktan başka çare yok. Acaba nereye saklanmış uykusu? Ahıra, daldan sarkan yarasaların arasına, ayıların mağarasına, göl kenarına, belki de bir kayalığın tepesine. Ama hayır, ne at gibi, ne yarasa, zürafa, kaplan gibi ne de bir mirket gibi uyuyabiliyor küçük kız. Belli ki bambaşka bir yerde uykusu. İrem Uşar’ın eğlenceli ve şiirsel üslubu Merve Atılgan’ın özgün desenleriyle birleşerek harika bir uyku öncesi masalına dönüşüyor. Gözünden uyku aktığı halde uyuyamayanlar için.

Gökten Yağan İkizler Aşkına/ Miryalı Sarp Sakin’e Göre Dünya
Ayşe Güren, Can Çocuk

Eğer siz de günde en az bir saat hayallere dalmak, sokaklarda turlamak, eşyaları azaltıp biraz yavaşlayarak yaşamak istiyorsanız belki de Dünyalı değil Miryalısınızdır. Tıpkı Ters Beşler; Sakin, Ege, Sarkis, Dicle ve Suzi gibi. Dünyalıların kurallarını, hız tutkusunu, alışkanlıklarını anlamakta zorlanan beş arkadaşın Miryalı olduklarına dair güçlü kanıtları var. En önemlisi de Dünyalıların her şeyi mantıkla açıklamaları. Uzun uzun gökyüzünü izlemek, kısa öyküler yazmak, salyangozların antenleriyle evren arasındaki bağları araştırmak, atık kutulardan heykeller yapmak, göçmen kuşları sevmek hiç de mantıklı değil oysa. Çalışkan Beşler’e katlanamayan, hayal gücü ve özgürlüğe alan bırakmayanlara her daim verecek cevabı olan Sarp ve arkadaşlarına göre kesin olan tek şey var ki, Mirya Dünya’nın tersine dönüyor. Ve oradan bakıldığında dünyanın nasıl göründüğünü merak ediyorsanız Ters Beşler’in düşündürücü ve komik maceralarına buyrun.

devrim_gokten

Kaynak Site: RadikalKitap

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir