İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bizdeki entelektüel birikimin ‘yerli’liği tartışılır

Osmanlı tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan M. Şükrü Hanioğlu Türkiye’deki “sol” çevrelerin emperyalizme karşı duruyormuş gibi görünüp, büyük bir tezatla da yerli kültüre karşı savaş yürüttüklerini söylüyor.

131120162337245613079_2-41

19. yüzyıl entelektüel tarihi üzerine önemli eserleri ve makaleleri bulunan Şükrü Hanioğlu Türkiye’deki entelektüel birikimin ‘yerli’liğinin ciddi anlamda tartışma konusu olduğunu söyledi.

Aylık edebiyat dergisi Dergah’ın Kasım sayısına röportaj veren Hanioğlu, II. Abdülhamid’in yerlilik ve gelenek temelli bir bağdaştırma projesi geliştirme yolunda önemli mesafeler katettiğini dile getirdi. Ancak Abdülhamid sonrası ‘yerellik’ ve ‘yerlilik’ kavramlarının tam anlaşılamadığını ifade eden Hanioğlu, Milliyetçilik kavramının da mutlaka ‘antiemperyalist’ karakter taşımadığını bir örnekle açıkladı ‘Kendi örneğimiz olan Kemalizm de son tahlilde güçlü milliyetçi tonlara sahip bir ideoloji idi. Buna karşılık kültürel düzeyde ‘yerellik’e savaş açmakla yetinmiyor, ‘gelenek’ ile de çatışıyordu.’

Türkiye’de gerçek anlamda bir sol entelijansiya olmadığının altını çizen Hanioğlu, ‘Sol Kemalizm’in de gerçekte sol düşünce ile ilişkisinin son derece zayıf bir ideoloji olduğunu dile getiriyor.

Halen Princeton Üniversitesi Ortadoğu Araştırma Bölümü’nde çalışan Hanioğlu 2010’da TÜBİTAK Özel Ödülü ve 2012’de T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin de sahibi.

Dergah dergisinde Hanioğlu’nun bu ilgi çekici röportajından başka çeşitli kalemlerin öykü, şiir ve deneme tarzında ürünlerine yer veriliyor. Turan Karataş’ın Sezai Karakoç’un ‘Yağmur Duası’nı incelediği yazısının da altını çizmekte yarar var.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir