İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Bir Nesil Türkan Şoray’la Mektuplaştı’

bir_nesil_turkan_soray_la_mektuplastiBoramir Yayıncılık’ın sosyal medya hesabından yaptığımız alıntıda yayınevinin ne kadar heyecanlı olduğunu gözlemleyebiliyoruz. O açıklamada “Ulusal Basında bir haftadır konu olan kitabımız sonunda satışa sunuldu. Aylardır büyük özveriyle emek verdiğimiz bu nadide eseri okumaktan keyif alacağınıza inanıyoruz. Türk Sineması’nın Sultan’ı bir nesil sevenleriyle mektuplaştı. Belki de mektuplaştıkları kişiler sizlerin arasındadır, belki anneniz belki de büyükanneniz yakınınızdaki birileri… Kim bilir? Çünkü yayınlanan mektuplarda isimlerde var Keyifle okumanız dileğiyle…” denilerek kitabın raflarda yer aldığı duyuruluyor.

Ercan Akarsu’nun ‘Bir Nesil Türkan Şoray’la Mektuplaştı’ adlı kitabı Boramir Yayıncılık’tan çıktı. Eserde, oyuncunun Fotoroman dergisi çatısı altında sevenleriyle yaptığı mektuplaşmalar yer alıyor. Şoray, bu mektupları alınca yaşadığı mutluluğu şu sözlerle anlattı: “Seyircimin bana duyduğu sevgi, başka hiçbir şeyle değiştirilemez. ‘Benim canım seyircilerim. Sizin için canım feda olsun’ diyerek çığlık atıyorum. Bir duyan olsa, deli diyebilir. Ama hangi duygu sevgiden daha güzeldir ki?”
Akarsu; Sultan’a gelen mektupların sayısı hakkında şu ilginç bilgileri verdi: “Türkan Şoray’a her gün ortalama 100 mektup geliyordu.

Türkan Sultan samimi bir sekilde karsılık veriyor mektuplarda.
Genç kızların bir kısmı “Ben de sizin gibi sinema yıldızı olmak istiyorum ne yapmalıyım” diyor.
Sultan’ın tavsiyesi ise sinema güzeli seçilen yarışmalara girmeleri… Türkan Şoray kimi mektuplarda sinemayla, Yeşilçam ile ilgili düşüncelerini paylaşmakta bir sakınca görmemiş.

Mesela bir mektubunda jönlerin azlığından bahsediyor, köy dramlarının yerine kentlerdeki sorunlara değinilmesinin doğru bir hamle oldugunu belirtiyor.
Ama insanlık dramları da var bu mektuplarda.
Mesela Izmir’den Saliha Tokgöz uzun bir mektupla nasıl yetim kaldığını anlatmış. Evlatlık olarak bir ailenin kendisine sahip çıkmasını istiyor. Türkan Sultan da zengin ve merhamet sahibi aileleri göreve çağırıyor.
Sivas’tan Emine Halıcı erkek çocuğunun ismini Türkan Sultan’ın koymasını istiyor. O da Zafer olsun istiyor. Bir başka mektupta “Evlenecek kızlar her seyden önce tanıştıkları erkeğin niyetini öğrenmelidir. Erkek ciddi niyetle konuştugu kızı bir çiçek gibi korur” diye yazıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir